Maritimo Constanta!
Published On: sâm, Iun 24th, 2017

Zilele Oraşului Ovidiu 26 iunie – 2 iulie

Maritimo Constanta!

PROGRAM EVENIMENTE
( 26 iunie – 2 iulie )

Luni, 26 iunie
Locație: Debarcader
– ora 11:00 – 13:00 – Conferință de presă prezentare program evenimente

Marți, 27 iunie
Locație: Stadion Ovidiu
– ora 10:00 – 12:00 Cupa orașului Ovidiu la Rugby, ediția a II-a

Locație: Parc Faleză Lac
– ora 18:00 – Dans sportiv (Club Sportiv Ovidiu)
– ora 18:30 – Dansuri tradiționale, ansamblul ,,Dobrogeanca’’(grupele de juniori)
– ora 18:45 – Dansuri tradiționale, ansamblul ,,Armânamea’’ (grupele de juniori)
– ora 19:00 – Grup vocal ,,Mugurașii’’

Miercuri, 28 iunie
Locație: Sala de sport, Club Sportiv Ovidiu
– ora 10:00 – 14:00 Cupa orașului Ovidiu la Haltere(cupa națională), ediția I

Locație: Parc Faleză Lac
– ora 17:00 Meci demonstrativ de handbal (grupe Club Sportiv Ovidiu)
– ora 17:45 Dans capoeira (Centrul Cultural ,,Elena Roizen’’)
– ora 18:30 Dans sportiv (Club Sportiv Ovidiu)
– ora 19:00 Street basket ( grupe Club Sportiv Ovidiu)

Joi, 29 iunie
Locație: Debarcader
– ora 10:00 – 20:00 Tabără de reconstituire istorică (ateliere civile și militare de reconstituire istorică, ateliere interactive cu public: olărit, pielărie, tras cu arcul, arheologie, antrenamente cu gladiatori, demonstrații lupte antice)
– ora 11:00 – Demonstrație lupte gladiatori VS secția de lupte a Clubului Sportiv Ovidiu

Locație: Șos. Națională, zona blocuri CD
– ora 17:00 – 18:30 Cross-ul orașului Ovidiu, ediția a IV –a, sub sloganul ,,Iubim familia’’
– ora 17:00 – 18:30 Grupa de educație rutieră a Centrului Cultural ,,Elena Roizen’’, Șos. Națională pe traseul cross-ului
– ora 18:45 Premierea participanților la Cross (locație Centrul Cultural ,,Elena Roizen’’)

Locație: Debarcader
– ora 19:00 Dans modern ,,Prichindeii’’ (Centrul Cultural ,,Elena Roizen’’)
– ora 19:30 Dansuri tradiționale – ansamblul ,,Dobrogeanca’’
– ora 19:45 Dansuri tradiționale – ansamblul ,,Armânamea’’
– ora 20:00 Corul ,,Do-re-mi’’ (Centrul Cultural ,,Elena Roizen’’)
– ora 20:30 – 22:00 Seară de muzică folk și foc de tabără (invitați: Mircea Vintila, Laurențiu Marinescu, Mariana Butnaru, elevi ai Liceului Tehnologic ,,Ion Podaru’’)

Vineri, 30 iunie
Locație: Debarcader
– ora 10:00 – 20:00 Tabără de reconstituire istorică (ateliere civile și militare de reconstituire istorică, ateliere interactive cu public: olărit, pielărie, tras cu arcul, arheologie, antrenamente cu gladiatori, demonstrații lupte antice)

Locație: Parc Faleză Lac
– ora 10:00 – 18:00 Expoziție a membrilor Uniunii Artiștilor Plastici din România (expoziție de artă plastică și decorativă pe teme ovidiene)
• Caratănase Răzvan Constantin
• Mihai Tugearu
• Florin Stoiciu
• Ovidiu Ionescu
• Laura Armeanu
• Anastasia Stoiciu
• Besu Marieta
• Leonte Năstase
• Marin Deaconu

– ora 10:00 – 18:00 Expoziție pe temă ovidiană a școlilor din Ovidiu
– ora 10:00 – 18:00 Expoziție a membrilor Asociației Artiști Dobrogeni (vor expune în cadrul expoziției cu teme ovidiene intitulată ,,Ovidius, amores et poesis’’
• Mirela Mira Turtoi
• Cornelia Goșiu
• Marieana Oliniuc
• Gheorghe Caraiman
• George Șerban
• Liliana Lazăr
• Sorin Lazăr
• Georgiana Mădălina
• Vasile Munteanu
• Ina Ioana Iordan
• Ferodin Iaia
• Alexandru Ghinea
• Corina Vicolov
• Manuela Damian
• Vasile Trandafir
• Vletin Popa
• Vasilica Grigorov

– ora 10:00 – 20:00 Expoziție a membrilor Asociației Artiști Dobrogeni (vor expune în cadrul expoziției cu teme ovidiene intitulată ,,Ovidius, amores et poesis’’
– ora 16:00 – 19:00 Concurs de șah și table (seniori)
– ora 16:30 – 19:00 Concurs de șah (copii)
– ora 17:00 – 18:00 Demonstrație grupă karate (Club Sportiv Ovidiu)
– ora 18:00 – 18:30 Trupa de balet ( Centrul Cultural ,,Elena Roizen’’)
– ora 18:30 – 19:00 Dans latino ( Centrul Cultural ,,Elena Roizen’’)

Locație: Stadion Ovidiu
– ora 16:00 – 18:00 Festivalul luptelor tradiționale tătărești – Kureș

Locație: Centrul Cultural ,,Elena Roizen’’
– ora 19:30 – 20:00 Proiecție film ,,Drumul Exilului’’, realizat de primăria Sulmona
– ora 20:00 – 21:00 Reprezentație artistică, delegația din Sulmona
– ora 21:00 – Piesă de teatru ,,Ars Amandi’’, realizată de primăria Ovidiu (premieră națională)

Sâmbătă, 01 iulie
Locație: Debarcader
– ora 10:00 Concurs de caiac – canoe

Locație: Parc Faleză
– ora 10:00 – 18:00 Expoziție a membrilor Uniunii Artiștilor Plastici din România (expoziții de artă plastică și decorativă pe teme ovidiene)
– ora 10:00 – 18:00 Expoziție pe temă ovidiană a școlilor din Ovidiu
– ora 10:00 – 18:00 Expoziție a membrilor Asociației Artiști Dobrogeni (vor expune în cadrul expoziției cu teme ovidiene intitulată ,,Ovidius, amores et poesis’’
– ora 10:00 – ora 18:00 Expoziție de carte veche pe teme ovidiene – Biblioteca Județeană ,,Ioan N. Roman’’, Constanța
– ora 10:00 – 13:00 Paradă de veliere, Facultatea de Educație Fizică și Sport (Universitatea ,,Ovidius’’, Constanța)
– ora 10:00 – 13:00 Activități nautice, Universitatea Maritimă Constanța
– ora 10:30 – 11:00 Simpozionul ,,OVIDIENII’’, ediția I
– Deschiderea evenimentului – Fanfara Militară a Academiei Navale Constanța
– Moment artistic, Facultatea de Arte (Universitatea ,,Ovidius’’, Constanța)
– ora 11:00 – 11:30 Alocuțiuni invitați
• Reprezentantul Ministerului Culturii și Identității Naționale
• Nicolaescu Adrian Viorel – prefect, Instituția Prefectului Județului Constanța
• Marius Horia Țuțuianu – președinte, Consiliul Județean Constanța
• George Scupra – primar oraș Ovidiu
• Annamaria Casini – primar oraș Sulmona
• Reprezentant Ambasada Italiei din România
• Decebal Făgădău – primar, municipiul Constanța
• Rector, prof.univ.dr. Sorin Rugină – Universitatea ,,Ovidius’’, Constanța
• Rector, prof.univ.dr. Cornel Panait – Universitatea Maritimă, Constanța
• Rector, comandor univ.dr. Octavian Tărăbuță – Academia Navală ,,Mircea cel Bătrân’’, Constanța
• Tița Magdalena – Direcția Județeană de Cultura, Constanța
• Doina Păuleanu – director, Muzeul de Artă Constanța
• Corina Postoleanu – director Biblioteca Județeană ,,Ioan N. Roman’’, Constanța

– ora 11:30 Simpozionul ,,OVIDIENII’’ (moderator prof.univ.dr. Enache Tușa, Universitatea ,,Ovidius’’, Constanța)
Invitați:
• Reprezentantul Ministerului Culturii și Identității Naționale
• Rector, prof.univ.dr. Sorin Rugină – Universitatea ,,Ovidius’’, Constanța
• Prof.univ. dr. Ștefan Cucu
• Prof. univ.dr. Marina Cap Bun
• Conf. univ. dr. Florentina Nicolae
– ora 13:00 – 13:30 Lansare volum de carte pe temă ovidiană: ,,Ovidiu- două milenii de neuitare’’ (volum semnat de 50 de autori, volum editat și tipărit de Primăria Ovidiu)

Locație: Insula Ovidiu
– ora 16:00 – 19:00 Reuniune culturală (piesă de teatru, proiecție film, reprezentație artistică delegația din Sulmona, dansuri tradiționale ,,Dobrogeanca’’ și ,, Armânamea’’, program artistic de muzică canto al Centrului Cultural ,,Elena Roizen’’ )

Locație: Centrul Cultural ,,Elena Roizen’’
– ora 18:00 – 20:30 Festivalul cântecului popular românesc ,,Elena Roizen’’ – ediția a X-a (invitat special, Ștefania Rareș)
– proiecție film documentar, în memoria Elenei Roizen (documentar realizat de primăria Ovidiu)
– ora 20:30 – 22:00 Concert live ( Ruby, Paraziții)

Duminică, 02 iulie
Locație: Stadion Ovidiu
– ora 18:00 Cupa orașului Ovidiu la Fotbal, finala mică (ediția a IV-a)
– ora 19:00 Premierea echipei de juniori – campioni județeni la fotbal 2017
– ora 19:30 Cupa orașului Ovidiu la Fotbal, finala mare

Locație: Centrul Cultural ,,Elena Roizen’’
– ora 18:00 – 20:00 Gala Festivalului cântecului popular românesc ,,Elena Roizen’’ – ediția a X-a (invitați speciali: Cocoș Ionuț, Boroi Letiția, Brădățan Alexandru, Elena Ionescu Cojocaru)
– ora 20:00 – 20:30 Proiecție film documentar în memoria Elenei Roizen (documentar realizat de primăria Ovidiu)
– ora 20:30 – 23:00 Concert live (Skizzo Skills, Jo, Whats’Up)

About the Author

-

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>